Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
Sociálnym pracovníčkam sa zlepšili podmienky pre prácu s komunitou, v Hlbokom vyrástlo nové komunitné centrum

Sociálnym pracovníčkam sa zlepšili podmienky pre prácu s komunitou, v Hlbokom vyrástlo nové komunitné centrum

  16.07.2021   |   Tlačové správy

V rómskej osade Hlboké v Liptovskom Mikuláši vyrástla nová budova komunitného centra. Terénne sociálne pracovníčky a zamestnankyne, ktoré pracujú s komunitou, sa už nebudú musieť s deťmi z osady tlačiť v jednej malej miestnosti v ošarpanej budove. Nové priestory majú vytvoriť priaznivé podmienky pre ich prácu s marginalizovanou rómskou komunitou v meste. 

Novovybudované komunitné centrum nájdete v osade jednoducho. Je to prízemná murovaná budova a hrdí sa viacerými miestnosťami -  klubovňou, vybavenou dielňou pre rozvíjanie remeselných zručností, ktoré sú potrebné pri vedení domácnosti a disponuje aj kuchyňou s výbavou pre praktické tréningy. Samozrejmosťou sú zariadenia osobnej hygieny. 
„Vďaka vyššej kapacite nového komunitného centra môžu naši zamestnanci pracovať s vyšším počtom detí. Doteraz komunitné centrum v starých priestoroch navštevovalo priemerne 15 detí denne, v nových priestoroch môžeme prijať až 30 detí. Pracovníčky centra majú s deťmi denne výchovno-vzdelávacie aktivity, robia predškolskú prípravu a popoludní so školopovinnými píšu domáce úlohy. Podmienky, ktoré mali vytvorené v starej budove, obmedzovali prácu s deťmi vzhľadom na veľkosť priestoru herne. Nová herňa je dvakrát väčšia, ponúka viac možností na aktivity, a preto sme radi, že sa nám podarilo tento projekt zrealizovať,“ povedal primátor mesta Liptovský Mikuláš Ján Blcháč. 
Centrum je však určené pre všetky vekové skupiny marginalizovanej komunity, navštevovať ho môžu aj dospelí. Pracovníčky sú im k dispozícii v pracovné dni od 7.30 hod. do 15.30 hod. Centrum má troch zamestnancov, ktorí aktívne pracujú s deťmi a troch, ktorí robia na projektoch pre marginalizovanú rómsku komunitu. Patrí k nemu aj nočný strážnik a upratovačka.
V priestoroch starej budovy komunitného centra zostávajú terénne sociálne pracovníčky. Presťahovaním zamestnancov komunitného centra a detí do novej budovy sa zlepšia pracovné podmienky aj im. V starej budove tiež vďaka uvoľneniu priestorov rozšíri mesto služby práčovne, o ktoré je veľký záujem.
Rómska osada Hlboké vznikla niekedy v prvej polovici 19. storočia na ľavej strane Váhu. V osade žili vždy len Rómovia. V 60. rokoch bola do osady zavedená voda. Podľa monografie mesta Liptovský Mikuláš, ktorú napísal Ferdinand Uličný, žilo v osade približne 100 Rómov, dnes má osada evidovaných 650 obyvateľov.
Projekt výstavby nového komunitného centra bol zrealizovaný aj vďaka podpore z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.