Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
Ocenenia pre Dalmu Holanovú Špitzerovú, Petru Vlhovú, Jána Iľanovského aj MFK Tatran

Ocenenia pre Dalmu Holanovú Špitzerovú, Petru Vlhovú, Jána Iľanovského aj MFK Tatran

  16.06.2021   |   Tlačové správy

Poslanci mestského zastupiteľstva na návrh predstaviteľov mesta a ďalších osôb schválili udelenie ocenení a vyznamenaní:

 
🟢Čestné občianstvo pre Dalmu Holanovú Špitzerovú in memoriam
Narodila sa v Piešťanoch, spolu s rodičmi a súrodencami žila v Liptovskom Mikuláši. Keď v marci 1942 začali deportácie, odcestovala do Budapešti, kde si našla ubytovania a prácu. Napokon ju však chytili a deportovali do Užhorodu, neskôr sa dostala do zberného tábora v Novákoch. Pridala sa aj k Slovenskému národnému povstaniu, pracovala v tlačovom oddelení partizánskeho hnutia. V zlom zdravotnom stave prešla pešo cez hory z okolia Banskej Bystrice do Palúdzky. Napriek tomu, že miestni vedeli, že je Židovka, nikto z nich ju neudal. Po vojne sa vydala za spisovateľa a novinára Juraja Špitzera. Ako herečka hrala na Novej scéne a neskôr v kabarete Tatra revue. Počas normalizácie pôsobila v Slovenskej televízii ako asistentka réžie. Začiatkom 90. rokov založila súkromné štúdio hereckej výchovy, ktoré získalo aj medzinárodnú cenu v Paríži. Zomrela v januári 2021 vo veku 95 rokov. 
Ocenenie bude udelené ako prejav úcty k pamiatke tejto významnej spoločenskej osobnosti, ktorej život a zásluhy sú späté s Liptovským Mikulášom. 
 
🟢Čestné občianstvo pre Petru Vlhovú
Mikulášska rodáčka je majsterkou sveta v obrovskom slalome a víťazkou Svetového pohára v alpskom lyžovaní v sezóne 2020/2021, za čo jej bolo navrhnuté ocenenie. Petra doslova vyrástla na lyžiach, prvý výrazný úspech zaznamenala víťazstvom v slalome na Zimných olympijských hrách mládeže v Innsbrucku. V roku 2014 sa stala juniorskou majsterkou sveta v Jasnej. Odvtedy súťažila na dvoch zimných olympijských hrách, skončila sedem sezón svetového pohára, na ktorých dosiahla 26 pódiových umiestnení a v deviatich pretekoch zvíťazila. Je držiteľkou oboch malých krištáľových glóbusov za prvenstvo v celkovom hodnotení slalomu a paralelného slalomu v seriáli Svetového pohára. V uplynulej sezóne sa jej podarilo to, čo ešte žiadnej Slovenke ani Slovákovi pred ňou. Stala sa víťazkou Svetového pohára v alpskom lyžovaní. Ocenenie bolo navrhnuté za doterajšie mimoriadne športové úspechy a za šírenie dobrého mena mesta doma a v zahraničí.
 
🟢Verejné uznanie za zásluhy pre generálmajora Jána Iľanovského v. v. 
Vyznamenanie bolo navrhnuté vzhľadom k neoceniteľným zásluhám laureáta pri oslobodzovacích bojoch počas 2. svetovej vojny a na základe neutíchajúcej angažovanosti v odkaze budúcim generáciám. Generálmajor bol v bojoch päťkrát ranený. Súčasťou vyznamenania je aj mimoriadna finančná odmena na úhradu opatrovateľskej služby pre potreby genmjr. v. v. Jána Iľanovského. 
 
🟢Cena mesta Liptovský Mikuláš pre kolektív Mestského futbalového klubu Tatran Liptovský Mikuláš
Ocenenie pre kolektív si klub zaslúžil za vynikajúce výsledky v športovej oblasti – víťazstvo v 2. futbalovej lige, historický postup do najvyššej slovenskej futbalovej súťaže a za šírenie dobrého mena mesta. 
MFK Tatran je rozhodujúcim článkom vo futbalovom dianí v meste a v okrese. V súčasnosti má klub 299 členov, ktorí sú rozdelení na A mužstvo a mládež. Mikulášska samospráva pravidelne zahŕňa klub do mestského rozpočtu priamym zapojením – príspevkom na činnosť A mužstva, mládeže a na rozvoj športovísk.