Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Návštevník   /   KALENDÁR PODUJATÍ

ARNOLD PETER WEISZ-KUBÍNČAN - UMELCOVA (ŤAžKá) BATOžINA

28 Február 2020
29 August 2020

ARNOLD PETER WEISZ-KUBÍNČAN - UMELCOVA (ŤAžKá) BATOžINA

Liptovská galéria P.M.Bohúňa     Výstava (Kultúrne podujatia)

Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa     10:00-17:00


Výstava malieb, kresieb, skíc a grafík medzivojnového expresionistu.

Pozývame vás na výstavu Arnold Peter Weisz-Kubínčan - Umelcova (ťažká) batožina, ktorá bola pôvodne inštalovaná v Slovenskej národnej galérii v r. 2019. Jej reprízu predstavíme v Liptovskej galérii P. M. Bohúňa. Na výstave sú predstavené maľby, kresby, skice, skicáre, ide o unikátne a z veľkej časti nikdy nevystavené diela medzivojnového expresionistu európskej dôležitosti, ktorý napriek svojmu predčasne ukončenému životu priniesol do slovenského umenia závan medzinárodného umeleckého myslenia.

Arnold Peter Weisz-Kubínčan (1898 - 1945) sa narodil v židovskej rodine v pruskom meste Usch. V rokoch 1913 - 1917 študoval na Umeleckopriemyselnej škole v Budapešti odbor sochárstvo. Po vojne pokračoval v štúdiách v Berlíne, pravdepodobne na súkromnej akadémii.

Výstava sa odvíja na pozadí príbehu neobyčajnej akvizície - daru diel Arnolda Petra Weisza-Kubínčana. Vďaka veľkorysosti pani Katariny Curtisovej a jej rodiny sa na Slovensko z USA vrátila významná časť umeleckej pozostalosti A. P. Weisza-Kubínčana, zachránená matkou pani Katariny Zorkou Kahanovou-Ringovou (1910 - 1978), ktorá s ním prežila posledné obdobie života na Slovensku pred deportáciou do nacistického koncentračného tábora. Diela a výstrižky z dobovej tlače nám spolu s fascinujúcim príbehom prinášajú aj nové poznatky o rozsahu, povahe a kontexte jeho tvorby. Samostatná výstava vznikla pri príležitosti nového výskumu autorovej tvorby a sústredí sa na jeho tvorivé rozmýšľanie, expresívny kresbový rukopis a jeho vývoj. Skice, kresby a grafiky dopĺňajú vrcholné maliarske diela v niekoľkých tematických líniách, ktoré poskytujú divákovi kľúč na čítanie maliarovej tvorby aj doby, keď vznikala. 

Kurátorkami výstavy sú: Lucia Gregorová Stach a Alexandra Homoľová
Vernisáž výstavy: štvrtok 27.2.2020 o 16:30 hod.

 Ďaľšie informácie: http://www.galerialm.sk

Vstupné: Dospelí: 2,50€ Deti: 1,25€

Naspäť na podujatia